اخبار تکنولوژی

سامسونگ اولین رم HBME3 36GB دنیا را معرفی کرد

HBME3 36GB_1
HBME3 36GB_2

سامسونگ اولین رم HBME3 36GB دنیا را معرفی کرد

سامسونگ از جدید ترین فناوری رم با ظرفیت بسیار بالا برای آموزش سریع‌تر هوش مصنوعی رونمایی کرد.
سامسونگ، از شرکت‌ های پیشرو در صنعت تراشه‌ های حافظه، اولین رم ۱۲ لایه‌ی HBM3E را توسعه داده است. جدیدترین رم سامسونگ پرظرفیت‌ ترین تراشه‌ی حافظه‌ی HBM جهان تا‌به‌ امروز است و سامسونگ ادعا می‌کند که تا ۵۰ درصد ظرفیت و عملکرد بیشتری از نسل قبلی ارائه می‌دهد.
پهنای باند حافظه‌ی HBM3E 12H تا ۱٬۲۸۰ گیگابایت‌ بر‌ثانیه و حداکثر ظرفیت آن 36GB است. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از تراشه‌ های نسل فعلی HBM3 8H است.
تراشه‌ی جدید سامسونگ از TC NCF استفاده می‌کند که به محصولات ۱۲ لایه اجازه می‌دهد تا ارتفاعی مشابه تراشه‌های ۸ لایه‌ی HBM داشته باشند. این حافظه سازگاری بهتر و انعطاف‌ پذیری بیشتری با سیستم‌ ها دارد. مزایای دیگر آن کاستنِ پیچیدگی و ضخامت قالب تراشه است.
سامسونگ می‌گوید که فضای خالی بین لایه‌ های داخلیِ حافظه‌ی HBM3E تنها ۷ میکرومتر است که کمترین میزان در میان تمامی تراشه‌ها است. این کاهش فاصله تراکم عمودی را نیز در‌مقایسه‌ با تراشه‌های ۸ لایه‌ی HBM3 تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.
سامسونگ مدعی است که حافظه‌ی جدید گرمای کمتری ایجاد می‌کند. از این تراشه‌ ها می‌توان در سیستم‌ هایی استفاده کرد که به ظرفیت حافظه‌ی زیادی نیاز دارند. این فناوری هزینه‌ های دیتاسنترها را کاهش می‌دهد و میانگین سرعت یادگیری هوش مصنوعی را ۳۴ درصد بهبود می‌بخشد.
سامسونگ می‌گوید که نمونه‌ هایی از تراشه‌‌ی جدید خود را به مشتریان تحویل داده است و تولید انبوه آن‌ها از نیمه اول سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

تاندربولت چیست و چه تفاوتی با USB-C دارد؟
امروزه، بدون پورت‌های USB یا تاندربولت، اتصال گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر لوازم جانبی به کامپیوترتان تقریباً غیرممکن است. اما در می...
راهنمای نصب کارت گرافیک روی مادربرد-1
راهنمای نصب کارت گرافیک روی مادربرد برخلاف تصور رایج، نصب کارت گرافیک کار پیچیده ای نیست و شما به تنهایی و با صرف زمان کوتاهی می توانی...
آموزش رفع خرابی مادربرد و نحوه پیشگیری از آن
آموزش رفع خرابی مادربرد و نحوه پیشگیری از آن مادربورد یکی از حیاتی‌ترین اجزای کامپیوتر است. می‌توان آن را به عنوان مغز کل سیستم در نظر...
آموزش پیدا کردن مدل مادربرد در سیستم عامل ویندوز و مک
مادربرد، قلب تپنده‌ی کامپیوتر شماست، چه موقعی که برای اولین بار قطعات رو کنار هم می‌چینید و چه موقعی که می‌خواهید آن را ارتقا دهید. این...
خلاصه
نام مقاله
سامسونگ اولین رم HBME3 36GB دنیا را معرفی کرد
توضیحات
سامسونگ، از شرکت‌ های پیشرو در صنعت تراشه‌ های حافظه، اولین رم ۱۲ لایه‌ی HBME3 36GB را توسعه داده است.
نویسنده
ناشر
شرکت رهپویان توسعه تجارت ساتر
لوگو شرکت ساتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *