<meta name="enamad" content="214697"/> 
				
			

راهنمای خرید بهترین مادربرد 2024 + بررسی تخصصی

35_راهنمای-خرید-بهترین-مادربرد
Picture of محیا فلاح

محیا فلاح

35_راهنمای-خرید-بهترین-مادربرد

فهرست مطالب

راهنمای خرید بهترین مادربرد ۲۰24

CPU مغز کامپیوتر است، مادربرد هم ستون فقراتی است که همه چیز را کنار هم قرار می دهد و بدون آن، اجزای جداگانه کامپیوتر نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند..
انتخاب مادربرد مناسب بخش بسیار مهمی در ساخت کامپیوتر شماست که بسیار پیچیده هستند بیایید آنها را جزء به جزء تقسیم کنیم و نحوه کار آنها را توضیح دهیم.
مادربرد، مداری است که تمام سخت افزار را به پردازنده متصل می کند، برق را از منبع تغذیه توزیع می کند و انواع دستگاه های ذخیره سازی، ماژول های حافظه و کارت های گرافیک را که باید به کامپیوتر متصل شوند را متصل می کند.
در ادامه، آناتومی مادربرد را بررسی خواهیم کرد و تمام اطلاعاتی را که برای یادگیری نحوه انتخاب مادربرد کامپیوتر شخصی خود نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهیم. بیایید برخی از اصطلاحاتی را که هنگام مقایسه مادربرد با آنها روبرو می شوید، مرور کنیم:

راهنمای-خرید-بهترین-مادربرد_100

مادربرد چیست؟

پس از انتخاب یک CPU، یک مادربرد مکمل معمولاً جزء بعدی خواهد بود که برای ساخت کامپیوتر خود انتخاب می کنید. بیایید انتخاب مادربرد را نسبتا آسان کنیم.
با نگاهی به مادربرد از بالا به پایین، مجموعه‌ای از مدار ها، ترانزیستور ها، خازن‌ ها، اسلات‌ ها، کانکتور ها، هیت سینک‌ ها و موارد دیگر را می‌بینید که همگی برای هدایت سیگنال‌ و برق در سراسر کامپیوتر ترکیب می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که همه اجزا دستگاه‌ را به یکدیگر وصل کنید.
مادربرد یک محصول پیچیده است و بسیاری از جزئیات فنی آن فراتر از مواردی است که در اینجا ذکر می شود. با این حال، برخی از این جزئیات برای تصمیم خرید شما مهم هستند.
همانطور که در حال تصمیم گیری در مورد مادربرد مناسب هستید، باید مطمئن شوید که در آینده نیز نیاز های شما را برآورده می کند. اگر می‌دانید که هرگز نمی‌خواهید کامپیوتر خود را فراتر از پیکربندی اصلی آن ارتقا دهید، می‌توانید مادربردی را انتخاب کنید که دقیقاً آنچه را که برای راه‌ اندازی به آن نیاز دارید، ارائه دهد. اما اگر فکر می کنید که ممکن است بخواهید بعداً کامپیوتر خود را ارتقا دهید، باید مطمئن شوید که مادربرد شما قابلیت ارتقا به سیستم پیشرفته تری را داشته باشد.

راهنمای خرید بهترین مادربرد_5

پلتفرم

شاید اولین تصمیمی که باید بگیرید این باشد که کدام CPU را می‌خواهید به عنوان مغز کامپیوتر خود در نظر بگیرید
که به معنای انتخاب بین دو شرکت است: Intel یا AMD.
هر دو پردازنده‌ دارای گزینه‌ های مختلفی هستند:
سطح ابتدایی که به اندازه کافی برای مرور وب، بهره‌وری، و بازی‌ های سطح پایین مناسب هستند و سطح فوق‌العاده قدرتمند که می‌تواند پروژه‌ های ویرایش ویدیو را به راحتی رندر کنند و سخت‌ ترین بازی‌ های امروزی را با فریم‌ های بالا در کمترین ثانیه اجرا کنند.
هر دو شرکت به طور مداوم محصولات خود را ارتقا می دهند، بنابراین این اطلاعات می تواند خیلی سریع قدیمی شود. با این حال، از زمانی که این وبلاگ نوشته شد، اینتل در نسل چهاردهم پردازنده‌ های خود است و AMD در حال حاضر روی Ryzen 8000 کار میکند.
در گذشته، کاربرانی که از چندین هسته پردازش استفاده می‌کردند، پردازنده‌ های AMD را ترجیح می‌دادند، تا اینکه اینتل با نسل دوازدهم و معماری Alder Lake، تاج عملکرد را به دست آورد. اما دوباره AMD، با معماری Zen 4 به نظر می‌رسد که رکورد کنونی اینتل را شکسته، زیرا معماری جدید AMD از یک فرایند تولید کوچک تر استفاده می‌کند. این یعنی پردازنده کوچک‌ تر، مساوی با کارایی بیشتر و استفاده کمتر از فضا.

سوکت، چیپست

بعد از انتخاب پردازنده شما، باید مادربوردی را انتخاب کنید که از سوکت و چیپست مناسب پردازنده شما پشتیبانی میکند. به طور کلی، سوکت پردازنده مکانیزمی است که پردازنده را به مادربورد متصل می‌کند.
چیپست، نرم‌ افزار و سخت‌ افزار مادربورد است که به همراه اجزای سیستم برای ارتباط با یکدیگر ترکیب می‌شود.
مهم نیست که تمام جزییات چیپست را بفهمید، اما مهم است که بدانید باید یک مادربورد با چیپست و سوکت مناسب را برای پردازنده‌ای که قصد خرید آن را دارید انتخاب کنید. همچنین، مهم است بدانید که چیپست‌ های مختلف پشتیبانی از اجزای مختلفی مانند حافظه RAM، کارت‌ های گرافیک و... را فراهم می‌کند. هنگامی که تحقیقات خود را انجام می‌دهید و مادربوردها را مقایسه می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که همه چیزی که می‌خواهید انجام دهید پشتیبانی می شود.

اینتل/Intel

سوکت

پردازنده مناسب

چیپست

LGA 1700

12th-generation Intel Core

Alder Lake (12th-gen): H610, B660, H670, Q670, Z690, W680

LGA 1200

11th-generation Intel Core
10th-generation Intel Core

Rocket Lake (11th-gen): H510, B560, H570, Q570, Z590, W580
Comet Lake (10th-gen): H410, B460, H470, Q470, Z490, W480

LGA 1151

8th and 9th-generation Intel Core

Coffee Lake (8th-gen): H310, B360, H370, Q370, Z370
Coffee Lake (9th-gen): Z390, B365, B360

LGA 2066

Skylake-X/Kaby-Lake X

X299

ای ام دی/AMD

سوکت

پردازنده مناسب

چیپست

AM5

4th-generation AMD Ryzen

X670, X670E, B650

sTRX4

3rd-generation AMD Ryzen Threadripper

TRX40

sTR4

AMD Ryzen Threadripper

X399Coffee Lake (9th-gen): Z390, B365, B360

AM4

AMD Ryzen, 7th-generation A-Series, and Athlon

A300, A320, B350, B450, X370, X470, X570

راهنمای خرید بهترین مادربرد_6

فرم فاکتور ها

به عنوان یک عامل انعطاف‌پذیر، مادربردها در اندازه‌ها و فرم‌های متفاوتی تولید می‌شوند. از E-ATX گرفته تا Mini-ITX، هر یک با ویژگی‌های خود مخاطبان خاص خود را دارند.
اگر فضای زیادی دارید، ممکن است بخواهید از یک کیس با اندازه کامل استفاده کنید، در حالی که اگر در حال ساخت یک کامپیوتر شخصی برای استفاده روزمره هستید به یک کیس بسیار کوچکتر نیاز خواهید داشت.
به همین دلیل است که مادربردها در اندازه‌ها یا فرم‌های مختلفی تولید می‌شوند و این استانداردها نه تنها اندازه مادربرد را تعیین می‌کنند، بلکه تعداد اجزای مختلفی را که از آن پشتیبانی می‌شود را نیز مشخص می‌کنند، البته به طور کلی، هرچه اندازه فیزیکی مادربرد بزرگتر باشد، اجزای بیشتری را پشتیبانی می کند. همه کیس ها از همه‌ی فرم فاکتورهای مادربرد پشتیبانی نمی کنند، بنابراین باید مطمئن شوید که مادربرد و کیس شما مطابقت دارند.
بزرگترین فرم فاکتور درحال حاضر E-ATX و پس از آن ATX است. سپس Micro-ATX وجود دارد که چند اینچ کوچکتر است و چند اسلات را حذف می کند. همچنین ممکن است ویژگی های کمتری داشته باشد.

  • E-ATX: برای مادربردهای سطح بالا استفاده می شود و برای قرار دادن آن به یک کیس بزرگ نیاز دارید، اما به نوبه خود، پورت ها و اسلات های توسعه بیشتری دریافت می کنید.
  • ATX: فاکتور فرم استاندارد است، اگرچه Micro-ATX نیز نسبتاً محبوب است.
  • Mini-ITX: برای رایانه های شخصی کوچک استفاده می شود. این رایانه‌ها فضای کمتری را اشغال می‌کنند در حالی که هنوز می‌توانند اجزای با اندازه سنتی را در خود جای دهند. با این حال، هرچه آن‌ها را قوی‌تر کنید، به دلیل فضای محدود، ممکن است از مشکلات حرارتی بیشتر رنج ببرند.

هنگامی که به یک فرم فاکتور فکر می‌کنید، به اندازه کیس خود و انواع قطعاتی که می خواهید در کامپیوتر خود قرار دهید فکر کنید. اگر به دنبال ساخت رایانه‌ رده‌بالا هستید که جدیدترین سخت‌افزارها را ساپورت کند، احتمالاً بهتر است از ATX استفاده کنید. این نوع مادربرد همچنین اسلات های توسعه بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد و  به خوبی در یک کیس جا می‌شود. این به نوبه خود به این معنی است که اجزای شما فضای بیشتری برای تنفس خواهند داشت که موضوع بسیار مهمی است، زیرا زمانی که یکی از بهترین کارت‌های گرافیک را داشته باشید، حرارت می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود.

Mini-ITX

MicroATX

ATX

Size/ اندازه

7.5*9.0 اینچ

9.6*9.6 اینچ

9.6*12 اینچ

Expansion Slots/ اسلات توسعه

1

4

7

RAM/ رم

DIMM

DIMM

DIMM

RAM Slots/ اسلات رم

2

Up to 4

Up to 8

GPU/ کارت گرافیک

Up to 1

Up to 3

Up to 4

SATA ports/ پورت ساتا

Up to 6

Up to 8

Up to 12

راهنمای خرید بهترین مادربرد_8

ارتقا مادربرد

ارتقا مادربورد علاوه بر CPU می‌توانند انواع مختلفی از اجزا را شامل شوند، از جمله کارت‌ های گرافیک، کارت‌ های صدا، کارت‌ های شبکه، دستگاه‌ ها و اتصالات ذخیره‌ سازی، و دیگر اجزا.
در طول سال‌ ها انواع مختلفی از پورت‌ های گسترش وجود داشته است، اما خوشبختانه امروزه این موضوع خیلی ساده‌تر شده است. امروزه، شما اصلی‌ ترین تعامل را با پورت‌ های PCI Express (PCIe) دارید، برخی از مادربورد ها همچنین دارای شکاف‌ های PCI برای دستگاه‌ های قدیمی‌تر هستند.
PCIe مهم‌ترین پورت است و پورتی است که اکثر اجزا را امروزه به آن متصل می‌کنید. چهار اندازه‌ی شکاف PCIe وجود دارد، و آخرین استاندارد متداول که در حال استفاده است PCIe 5.0 است، که در مادربورد های جدید Ryzen و Intel Alder Lake موجود است. این چهار اندازه‌، هم ظرفیت اتصال و هم اندازه را مشخص می‌کنند - شما باید اطمینان حاصل کنید که تعداد کافی از اسلات های گسترش را دارید و این شکاف‌ ها اندازه‌ های مناسبی دارند تا تمامی نیازهای فعلی و آینده‌ی شما را پشتیبانی کنند.
اندازه‌ های چهار شکاف x1، x4، x8، و x16 هستند، که x4 و x16 رایج ترین آنها هستند. مادربوردها در مورد تعداد شکاف‌ های خود و نیز قرارگیری آن‌ها بسیار متفاوت هستند. شما باید اطمینان حاصل کنید که تعداد کافی از شکاف‌ ها وجود دارد و آن‌ها دارای فضای کافی اطراف خود هستند تا همه اجزای مورد نیاز شما را جای دهند.

پشتیبانی از کارت گرافیک

تمام کامپیوترها به یک روش برای خروجی دادن اطلاعات به صورت تصویر نیاز دارند. اجزایی که این عملکرد را در یک کامپیوتر معمولی انجام می‌دهند، کارت گرافیک یا GPU هستند، و شما باید مطمئن شوید که مادربورد شما می‌تواند نوع مورد نیاز GPU را برای کاربردهای مد نظرتان پشتیبانی کند. برخی از پردازنده‌ های Intel Core دارای GPU‌ های یکپارچه هستند که امکان نمایش تصاویر را به نمایشگر فراهم می‌کنند، و AMD نیز نسخه خود از همین چیز را با نام واحد پردازش شتاب‌دار (APU) دارد که یک CPU را با یک GPU ترکیب می‌کند. این GPU‌ ها توان کمتری دارند و برای وظایف معمولی گرافیکی عالی هستند، اما فقط بازی‌ های که به گرافیک کمتری نیاز دارند را پشتیبانی می‌کنند. برای بازی های سنگین یا ویرایش ویدئو، شما به یک GPU مستقل نیاز دارید.

باید به یاد داشته باشید که چه نوع GPU‌ هایی را می‌توانید به مادربورد خود متصل کنید، و حتی مادربورد شما از چند GPU پشتیبانی می‌کند.

راهنمای خرید بهترین مادربرد_10

اتصال کارت گرافیک

امروزه، بیشتر GPU‌ها از طریق شکاف‌های PCIe متصل می‌شوند، و بیشتر آن‌ها از شکاف‌های PCIe x16 استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بیشتر GPU‌ های معاصر نیازمند PCIe 3.0 یا بالاتر هستند. نکته مهم عرضی است که برای هر شکاف PCIe در دسترس است، و بسیاری از GPU‌ ها نیاز به عرض دو شکاف دارند. این ممکن است باعث مسدود شدن برخی از شکاف‌ های PCIe x1 و غیرقابل دسترس شدن آنها شوند، هنگام خرید مادربرد باید حتما به این مورد توجه کنید تا هنگام اسمبل با مشکل مواجه نشوید. توجه داشته باشید که برخی از GPU‌ ها ممکن است فقط به ۷۵ وات توان فراهم شده توسط شکاف PCIe نیاز داشته باشند، اما بیشتر GPU‌ها نیاز به توان بیشتری دارند که از طریق اتصال به یک منبع تغذیه مناسب فراهم میشود.
بنابراین، برای انتخاب مادربورد شما باید اطمینان حاصل کنید که داری انواع مناسبی از شکاف‌ های PCIe می باشد. این به معنای بررسی دقیق مشخصات GPU و مقایسه آن‌ ها با مشخصات مادربورد است. اگر می‌خواهید دو یا چند GPU را متصل کنید، که توسط NVIDIA به نام "Scalable Link Interface" مخفف SLI و توسط AMD به نام Crossfire شناخته می‌شود، آنگاه شما به دو شکاف PCIe در دسترس و یک مادربورد سازگار نیاز خواهید داشت.
باز هم این نکته را تأکید می‌کنیم چون اهمیت زیادی دارد: اطمینان حاصل کنید که نیازهای GPU خود را با آنچه مادربورد شما می‌تواند فراهم کند، مقایسه کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی به هم متصل می‌شوند. ما در این متن به جزئیات تأمین توان نمی‌پردازیم، اما شما باید اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه که انتخاب میکنید توانایی تامین نیازهای GPU شما در بارگذاری کامل همراه با بقیه اجزای سیستم شما را دارد.

حافظه رم

پردازنده‌ی شما نیاز به جایی برای ذخیره‌ سازی اطلاعات در حالی که کامپیوتر شما روشن و در حال کار است، دارد. این به "حافظه دسترسی تصادفی" یا RAM معروف است، و امروزه کامپیوترها به طور رایج به حداقل 4 گیگابایت RAM مجهز شده‌اند.
مقدار RAM که برای کامپیوتر شخصی خود نیاز دارید، به نحوه‌ی استفاده از آن بستگی دارد، و 8 گیگابایت به عنوان یک توصیه امن برای بیشتر کاربران خانگی و 16 گیگابایت یا بیشتر برای کاربران حرفه ایی مناسب است.
حافظه RAM امروزی از طریق یک شکاف مستطیلی به مادربورد متصل می‌شود این شکاف با توجه به نوع RAM تعیین میشود و ماژول حافظه دوگانه‌ خطی یا DIMM نامیده میشود. تعداد شکاف‌ های DIMM در مادربورد تعیین می‌کند که چقدر RAM می‌توانید اضافه کنید، و بیشتر اوقات از دو تا هشت شکاف متفاوت استفاده می‌شود. شما می‌توانید هر بار یک ماژول RAM اضافه کنید، اما بهترین عملکرد را زمانی خواهید داشت که RAM را به صورت جفت خریداری کنید و نصب کنید (برند، فرکانس، حافظه) با هم یکی باشند.
ظرفیت های رم از ماژول‌ های 1 گیگ DIMM تا 128 گیگ DIMM متغیر است، البته ماژول 128 گیگابایت هزینه بسیار بالایی دارد و به طور معمول برای سرور ها استفاده می‌شود. در بیشتر کامپیوتر های خانگی و گیمینگ 4 گیگابایت تا 64 گیگابایت کافی است.
ماژول های رم به طور معمول به صورت کیت‌ های دو یا چهار تایی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر می‌خواستید کامپیوتر خود را با 16 گیگابایت RAM تجهیز کنید، در این صورت به طور معمول یک کیت با دو ماژول 8 گیگابایت DIMM یا چهار ماژول 4 گیگابایت DIMM خریداری کنید.
هنگام انتخاب مادربورد خود، مطمئن شوید که تعداد شکاف‌ ها کافی است و از تمامی RAM‌ هایی که تصمیم دارید تنظیم کنید پشتیبانی می‌کند، شما باید در مورد روش خرید RAM نیز فکر کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید با 8 گیگابایت RAM شروع کرده و سپس به 16 گیگابایت برسید، و مادربورد شما چهار شکاف DIMM دارد، در این صورت بهتر است با یک کیت از دو ماژول 4 گیگابایت شروع کنید و نه یک کیت از چهار ماژول 2 گیگابایت، زیرا این کار به شما امکان اضافه کردن یک کیت دیگر را فراهم می‌کند و از بی استفاده شدن رم قبلی جلوگیری می‌کند.
علاوه بر ظرفیت، نسل‌ های مختلفی از RAM وجود دارند که DDR نامیده میشود. آخرین نسلی که در حافظه‌ های دسکتاپ دیده می‌شود DDR5 است که دارای سرعت پایه بالاتری است و از ماژول‌ هایی با ظرفیت بالا پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر، مادربورد های آخرین مدل اینتل Alder Lake از حافظه DDR5 استفاده می‌کنند در حالی که 3 نسل آخر Ryzen از حافظه DDR4 پشتیبانی می‌کند. AMD در تراشه‌های Zen 4 خود که شامل پردازنده‌ های سری Ryzen 7000 می‌شود، پشتیبانی از DDR5 را اضافه کرده است.

ذخیره سازی HDD یا SSD

برای استفاده از کامپیوتر خود، نیاز به محلی برای ذخیره سیستم عامل، برنامه‌ها، و داده‌ ها هنگامی که برق خاموش است دارید.
امروزه، این مورد به انتخاب بین یک درایو هارد دیسک (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) محدود می شود. HDD‌ ها معمولاً ارزان‌تر هستند و فضای ذخیره‌ سازی بیشتری دارند، در حالی که SSD‌ ها گران‌تر هستند اما با سرعت بیشتری عرضه می‌شوند و برای نگهداری سیستم عامل و برنامه‌ ها عالی هستند.
هنگام خرید مادربورد، باید به پورت های اصلی ذخیره‌ سازی توجه کنید. این شامل نوع پورت و تعداد پورت هایی است که برای اضافه کردن حافظه رم به کامپیوتر خود نیاز خواهید داشت. برخی از این پورت ها داخلی هستند و برخی دیگر خارجی.
از کابل های ذخیره‌ سازی رایج امروزه، سریال SATA است. SATA در نسخه سوم خود قرار دارد و SATA 3.0 یک اتصال است که تا شش گیگابیت بر ثانیه (6Gb/s) انتقال داده را فراهم می‌کند. این منجر به سرعت‌ های خواندن و نوشتن تا 600 مگابایت بر ثانیه (600MB/s) برای SSD‌ های SATA و معمولاً سرعت کمتر از 150MB/s برای HDD‌ ها می‌شود.
مادربورد ها می‌توانند شامل چندین پورت SATA باشند. نسخه‌ های مختلف SATA 3.X وجود دارند که سرعت‌ های بیشتری را فراهم می‌کنند و پورت کمی متفاوت تری دارند، از جمله نسخه 3.2 که از فرم فاکتور M.2 استفاده می‌کند. شما می‌توانید هارد دیسک‌ ها (HDD) و درایو‌ های حالت جامد (SSD) که از پورت SATA 3.0 پشتیبانی می‌کنند، را خریداری کنید.
یکی از انواع رایج پورت حافظه رم، NVM Express یا NVMe است که از طریق اتصال PCIe متصل می شود. این یک پروتکل جدید است که پهنای باند بیشتر، مصرف انرژی کمتر، تاخیر کمتر و... را ارائه می‌دهد.
یکی از راهکار های معمول برای خرید حافظه ذخیره سازی این است که، یک SSD نسبتاً کم حجم برای سیستم عامل و برنامه‌ ها بگیرید که به دلیل عملکرد بهتر، بسیار در سرعت کامپیوتر موثر است، و سپس یک هارد HDD‌ با فضای نسبتا بیشتر برای ذخیره سازی حجم عظیمی از داده‌ ها مانند عکس‌ ها و ویدیو هاو... تهیه کنید.
شما باید اطمینان حاصل کنید که مادربورد شما نیازهایتان را برای حال و آینده بر طرف می‌کند. این نیازمند مطالعه دقیق مشخصات یک مادربورد است تا مطمئن شوید می‌تواند تمام ذخیره‌ سازی‌ هایی که در آینده ممکن است نیاز داشته باشید، را متصل کند.

راهنمای خرید بهترین مادربرد_16

قابلیت اتصال

انواع مختلفی از اتصالات وجود دارد که امروزه مادربردها می توانند از آنها پشتیبانی کنند، و یک بار دیگر باید هنگام انتخاب مادربرد، نیاز های خود را با دقت در نظر بگیرید.
همچنین، برخی از اتصالات مستقیماً روی مادربرد و درون کیس قرار دارند و گاهی اوقات برای اتصال به پورت‌ های جلو، بالا، کناره‌ ها یا پشت کیس هستند.
همچنین باید در نظر بگیرید که کیس شما از چه پورت هایی پشتیبانی می کند و مطمئن شوید که مادربرد شما اتصالات داخلی مورد نیاز را فراهم می کند.
مادربردها همچنین دارای اتصالات قابل دسترسی خارجی در پنل ورودی/خروجی عقب (I/O) هستند که در یک مکان معمولی استاندارد در پشت کیس قرار می گیرد.

راهنمای خرید بهترین مادربرد_17

پورت های مادربرد را بشناسید

برخی از پورت ها مستقیماً روی مادربرد و درون کیس قرار دارند و برای اتصال به پورت‌ های جلو، بالا، کناره‌ ها یا پشت کیس و همچنین سایر اجزای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما باید در نظر بگیرید که کیس شما از چه پورت هایی پشتیبانی می کند و مطمئن شوید که مادربرد شما اتصالات داخلی مورد نیاز را فراهم می کند، و همین امر در مورد سایر موارد اضافه شده نیز صدق می کند. این اتصالات شامل انواع هدرهای روی برد است که برای پشتیبانی از مواردی مانند فن ها، پورت های USB خارجی، سیستم های نورپردازی RGB و انواع محصولات اختصاصی سازنده استفاده می شود.
این چیزی است که هنگام انتخاب اجزای کامپیوتر شخصی جدید خود باید به دقت بررسی کنید. به عنوان مثال، کیس شما ممکن است دارای چندین پورت USB باشد که به چندین هدر USB داخلی نیاز دارد. و برخی از سیستم‌ های خنک‌ کننده آبی برای اتصال به نرم‌ افزاری که نور و سنسور های حرارتی را کنترل می‌کند، نیاز به هدر های خاصی دارند. شما باید مطمئن شوید که یک مادربرد دارای تمام هدر های لازم برای پشتیبانی از همه این نوع اجزای جانبی است.
اینگونه به آن فکر کنید هرچه کامپیوتر جدید شما پیچیده تر باشد، بیشتر باید در مورد انتخاب مادربرد خود تحقیق کنید. که مهمترین آن تحقیق درباره نوع پورت ها و تعداد پورت های موردنیازتان است.
در زیر برخی از پورت های رایج در مادربرد های جدید آورده شده است. توجه داشته دباشید که همه مادربردها همه این اتصالات را ندارند.

ویژگی های بیشر مادربرد

اورکلاک کردن
مادربردهای رده بالا اغلب تست و تنظیم خودکار را برای اورکلاک کردن CPU، GPU و حافظه شما ارائه می‌کنند، که جایگزینی آسان برای تنظیم دستی اعداد فرکانس و ولتاژ در محیط UEFI است. آنها همچنین ممکن است دارای یک ژنراتور ساعت داخلی برای کنترل دقیق سرعت پردازنده، یک VRM (ماژول تنظیم کننده ولتاژ)، سنسورهای حرارتی اضافی در نزدیکی اجزای اورکلاک شده و حتی دکمه های فیزیکی روی مادربرد برای شروع و توقف اورکلاک باشند. در اینجا می توانید درباره اورکلاک کردن رایانه شخصی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خنک کننده
اجزای مادربرد مانند PCH و VRM گرمای قابل توجهی تولید می کنند. سازندگان مادربرد برای حفظ دمای کارکرد ایمن و جلوگیری از کاهش عملکرد، راه حل های خنک کننده مختلفی را نصب می کنند. اینها از خنک کننده غیرفعال ارائه شده توسط هیت سینک ها تا راه حل های فعال مانند فن های کوچک یا خنک کننده آب یکپارچه را شامل می شود.

تفاوت بین خنک کننده فعال و غیرفعال چیست؟
محلول های خنک کننده فعال دارای قطعات متحرک هستند، مانند پمپ در یک کولر آبی یا یک فن چرخان. راه حل های خنک کننده غیرفعال، مانند هیت سینک، بدون قطعات متحرک کار می کنند. مورد دوم گاهی اوقات در شرایط ناهموار ترجیح داده می شود، جایی که محلول های فعال ممکن است طول عمر کمتری داشته باشند، یا زمانی که آکوستیک پایین تر ترجیح داده می شود.

نرم افزار
مجموعه نرم افزارهای مادربرد مدیریت مادربرد خود را در ویندوز آسان تر می کند. مجموعه ویژگی‌ها بین سازنده‌ها متفاوت است، اما نرم‌افزار ممکن است درایورهای قدیمی را اسکن کند، دما را به‌طور خودکار کنترل کند، بایوس مادربرد را به‌طور ایمن به‌روزرسانی کند، امکان تنظیم آسان سرعت فن‌ها را فراهم کند، پروفایل‌های صرفه‌جویی انرژی عمیق‌تری نسبت به Windows* 10 ارائه دهد، یا حتی شبکه را ردیابی کند. ترافیک

سمعی
کدک های صوتی پیشرفته، تقویت کننده های داخلی و خازن های پیشرفته می توانند خروجی سیستم های صوتی داخلی را بهبود بخشند. همچنین ممکن است کانال های صوتی مختلف در لایه های مختلف PCB از هم جدا شوند تا از تداخل سیگنال جلوگیری شود.

ساخت و ساز
بسیاری از تولید کنندگان تکنیک های ساخت PCB را تبلیغ می کنند که گفته می شود به جداسازی مدارهای حافظه و بهبود یکپارچگی سیگنال کمک می کند. برخی از مادربردها همچنین برای محافظت از کانکتورها یا پشتیبانی از کارت گرافیک (معمولاً با یک ضامن ساده محکم می شوند) روکش فولادی اضافی در بالای PCB اضافه می کنند.

نورپردازی RGB
مادربردهای سطح بالا اغلب هدرهای RGB را برای تامین انرژی مجموعه ای از چراغ های LED با رنگ ها و جلوه های قابل تنظیم ارائه می دهند. هدرهای RGB غیر آدرس‌پذیر، نوارهای LED را تقویت می‌کنند که یک رنگ را در یک زمان (با شدت و جلوه‌های متفاوت) نمایش می‌دهند. هدرهای RGB آدرس پذیر LED ها را با کانال های رنگی متعدد تغذیه می کنند و به آنها اجازه می دهد چندین رنگ را به طور همزمان نمایش دهند. نرم افزار داخلی و برنامه های گوشی های هوشمند معمولاً پیکربندی LED ها را آسان می کند.

جمع بندی

مادربردها با تنوع بسیار بالایی عرضه می‌شوند. برخی از آن‌ها ساده هستند و برای استفاده‌ی معمولی و روزانه مناسب‌اند، در حالی که بعضی دیگر دارای ویژگی‌ها و امکانات پیشرفته‌تری هستند که برای کاربردهای حرفه‌ای مناسب‌اند.
انتخاب بهترین مادربرد برای کامپیوتر شما به نیازها و ترجیحات شخصیتان بستگی دارد. اگر شما به دنبال استفاده‌ی عمومی و معمولی از کامپیوتر هستید، ممکن است بهترین مادربرد بازار برای شما مناسب نباشد. اما اگر نیاز به امکانات پیشرفته‌تری مانند اسلات‌های اضافی، تنظیمات برق و اورکلاک دارید، احتمالاً باید مادربردهای پیشرفته و رده بالا را خریداری کنید. افرادی که نیاز به مادربرد های پیشرفته دارند معمولاً تولیدکنندگان محتوا یا گیمرهای حرفه‌ای هستند که به دنبال عملکرد بالا و امکانات پیشرفته‌ای می‌باشند.

پیشنهادهای ویژه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

منو
0 مقایسه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید